Pocity a emócie klamú, nedá sa na ne spoľahnúť a ústia v sklamanie

Autor: Róbert Starší | 26.10.2011 o 12:16 | (upravené 26.10.2011 o 12:22) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  42x

Pracujem s uvoľnovaním napätia, ktoré som akceptoval a dovolil ako normálny stav môjho bytia. Táto akceptácia sa prejavuje ako neustály stres a myšlienka na pozadí mojej mysli, že je tu neustále niečo proti čomu treba bojovať alebo sa proti tomu treba chrániť. Pod tento opis spadá napríklad nejaká úloha, ktorú som si predsavzal splniť. Niekedy v minulosti som urobil rozhodnutie, že pre to aby som niečo dosiahol, musím do tejto veci emocionálne investovať. Buď mať neutíchajúcu túžbu túto vec mať, dosiahnuť, podmaniť si, tešiť sa z toho alebo sa toho báť, obávať, strániť sa toho alebo tomu odporovať.

Táto emocionálna investícia je stále so mnou. Dôsledok takejto existencie, kde dovoľujem emócii alebo pocitu ovládať ma a mať nado mnou a mojími rozhodnutiami kontrolu, je fyzický stres. Či už je to celková únava, bolesť chrbta alebo pálenie v očiach, dokázal som si praktickým experimentovaním, že keď sa sústredím na dýchanie a hore-opýsanú emocionálnu alebo pocitovú invenstíciu do toho čo robím nevpustím, moja fyzická kondícia sa postupne, veľmi rýchlo, uvoľní.

Špecifický príklad: Ríešenie, príprava a implementácia programátorských projektov

Programovanie je oblasť ktorej sa venujem. Programovaním strávim väčšinu svojho času. Programáorské problémy okupujú podstatnú časť môjho myslenia. Najväčší objem emocionálnych a pocitových investícií preto existuje v spojení s programovaním.

Keď potom pracujem, fyzicky, na programátrskej úlohe, tieto emocionálne a pocitové spojenia, ktoré su naviazané na jednotlivé úseky alebo sub-problémy  vystupujú a ak nie som tu ako dýchanie, rovný a jeden s každým nádychom a výdychom, dovoľujem im kontrolu a vplyv nado mnou.

Tento vplyv emócií a pocitov dokáže ovplyniť moju prácu napríklad takto: Vytvoril som si specifickú predstavu o tom aký pocit chcem zažit ked sa pozriem na dokončenú stránku nejakého produktu. Pokiaľ tento pocit nemám, púšťam sa do nekonečného hrania sa, menenia a práce na tomto jednom bode až kým tento pocit, ktorý hľadám nedosiahnem. Problém je, že keď sa potom k tejto, rádoby dokončenej, stránke vrátim neskôr, tento pocit tu zrazu nie je, vyprchal, a ja mám znovu tendenciu veci meniť, pracovať na nich a hrať sa s nimi pokiaľ znovu nedosiahnem tento pocit.

Celé toto úsilie nakoniec vyústi v ultimátne sklamanie, pretože som investoval veľké množstvo času do problému, s ktorého riešením nakoniec aj tak nie som spokojný a vo veľkej väčšine prípadov ani nespĺňa to na čo sa tento program bude používať.

Pocity a emócie klamú, nedá sa na ne spoľahnúť a vždy nakoniec vyústia v sklamanie

Preto nemá zmysel sa na pocity a emócie spoliehať a vytvárať spojenia medzi nimi a vecami v mojom živote. Aká je alternatíva? Praktický fyzický prístup, kde používam myšlienky ako nástroj na riešenie špecifického problému a nie ako niečo čo nechám divo bežať, aby riešienia a nápady „prišli ku mne". Tieto riešenia a nápady sú iluzórne tak ako ich zdroj.

Písanie a Dýchanie

S praktickým fyzickým prístupom mi pomáhajú hlavne dve veci: Písanie a Dýchanie. Dýchanie je tá jedna fyzická vec, ktorá je k dispozií neustále, každému bez rozdielu. Byť si vedomí a byť kompletne tu s každým výdychom a nádychom garantuje, že sa nestratím a nie som stratený v myšlienkach, emóciach alebo pocitoch a som tu, pripravený na každý moment a akúkoľvek zmenu táto realita prinesie a prináša. Písanie, či uz na papier alebo na klávesnici počítača, je practická fyzická činnosť kde sa, na moment, venujem konkrétnemu problému alebo niečomu čo si chcem sám pre seba objasniť. Krok za krokom píšem a rozpletám sieť myšlienok a nápadov, bez toho aby som sa snažil dosiahnuť konkrétny cieľ alebo sám seba o niečom presvedčiť. Keď som schopný niečo takto opísať je veľmi jednoduché sa na to nestranne pozrieť a urobiť prakticé rozhodnutie na základe faktov a nie pocitov, myšlienok, presvedčení alebo emócií.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Muž žijúci so ženským srdcom. Najťažšia bola rekonvalescencia

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?